czwartek, 3 września 2009

Otyłość – jak do niej dochodzi, dlaczego diety często kończą się efektem jojo.

Jemy po to żeby żyć. Pożywienie dostarcza nam energii do:
- pracy mięśni (w tym mięśnia sercowego)
- transportu wewnątrz organizmu
- syntezy mikrocząsteczek
Jedząc dostarczamy organizmowi – tłuszcze, białka, cukry. Enzymy zawarte w ślinie rozkładają cukry złożone na cukry proste, w żołądku rozkładane są białka na aminokwasy, w dwunastnicy rozkładana jest reszta pokarmu. Tak rozłożony pokarm jest wchłaniany w jelitach.
W trakcie wchłaniania w cyklach energetycznych produkowane jest między innymi ATP – substancja niezwykle bogata w energię, która jest przenoszona na wszystkie komórki organizmu.
Do życia potrzebujemy związków wysoko energetycznych. Gdy nieprawidłowo się odżywiamy nasz organizm wytwarza zapasy w postaci wysokoenergetycznych związków chemicznych. Należą do nich między innymi glikogen i tłuszcz. Glikogen jest dużą strukturą zajmującą dużo miejsca, bardziej ekonomiczne są komórki tłuszczowe – gromadzą się w nich trójglicerydy – najbardziej wysokoenergetyczny tłuszcz. Przy pracy organizmu pierwszy zużywa się glikogen, znacznie trudniej zużywane są komórki tłuszczowe.
Naukowcy upatrują przyczynę takiego zachowania w ewolucji.
Człowiek pierwotny rzadko najadał się do syta, głównie żywił się nasionami, jagodami i korzonkami. Mięso i tłuszcz zwierzęcy jadał od czasu do czasu. Organizm, aby zapewnić niezbędną do życia energię w czasie dostatku pożywienia, odkładał duże zapasy tłuszczu na okres głodu, (czyli braków żywieniowych). Żywieniowych człowieka współczesnego okresu głodu nie ma, ale mechanizm odkładania zapasów tkwi w „pamięci ewolucyjnej”. Osoba, która odchudza się restrykcyjnymi dietami uaktywnia „pamięć ewolucyjną”. Wystarczy, że po okresie głodówki przejdzie na normalne odżywianie, aby jej organizm zaczął na nowo „przygotowywać zapasy”, czyli odkładać tłuszcz. Tu pojawia się efekt jojo.
Żeby się skutecznie odchudzić należy „zmusić” organizm do ruszenia zapasów tłuszczowych.
Firma ATW wyprodukowała preparaty wyszczuplające, w których przy pomocy ziół przyspiesza się spalanie tłuszczy i cukrów (cukru odkłada się tyle samo, co tłuszczu). Nie był to jedyny cel. Przy większym spalaniu (szybsza przemiana materii), występuje więcej produktów, które należy odprowadzić z organizmu. Dlatego dodane są zioła, które wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają pracę naczyń limfatycznych, ułatwiają odprowadzenie wody (ważne dla osób, które mają nadmiar płynów w organizmie organiźmie i związane z tym obrzęki). Ta unikalna kompozycja zawiera też zioła, które uelastyczniają i ujędrniają skórę, powodują obkurczenie skóry (przy dużej utracie wagi nie ma zwisów skórnych), jej prawidłowe nawilżenie i natłuszczenia oraz dezynfekcję.
Odchudzanie się preparatami XXL jest bezpieczne nawet dla osób chorych na serce lub mających cukrzycę.
Daje też rewelacyjny wygląd. Dobrze nawilżona i natłuszczona skóra, która obkurcza się wraz z ubytkiem wagi, daje wspaniały efekt.
Nie tylko czujemy się lepiej, mamy poprawione wyniki badań laboratoryjnych, ale i wyglądamy dużo lepiej.

czwartek, 21 maja 2009

Dieta cud – co powoduje?

Po pierwsze pojawia się nadmiar skóry (w skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga plastyka).
Po drugie szczególnie, gdy nie jest to dieta zrównoważona, skóra traci swoją jędrność. W czasie diety najpierw chudniemy poprzez ubytek wody, dopiero później przez spalanie tłuszczy.
Ubytek wody powoduje zaburzenia procesów metabolicznych i spadek elektrolitów w skórze, ograniczaniu ulega wydalanie toksyn i ich krystalizacja – pojawiają się tzw. plamy starcze (mogą prowadzić do raka). Słabnie krążenie i dotlenienie, co powoduje żółknięcie i starzenie się skóry. Traci ona blask, wyraźnie szarzeje i matowieje. W niedożywionej skórze wiotczeją i niszczeją struktury kolagenu, a to prowadzi do pogłębienia zmarszczek zmarszczek, wiotczenia mięśni (najszybciej widoczne jest to na mięśniach szyi i podbródka). W przesuszonej skórze zanikają też ceramidy (tzw. cement międzykomórkowy niezbędny do zatrzymania wody w skórze).
Przy stosowaniu „diety cud” może pojawić się apatia i zmęczenie. Najprawdopodobniej mamy zaburzoną przemianę materii i ubytek elektrolitów w organizmie. Obniża się zapotrzebowanie organizmu na kalorie w czasie snu (tzw. spoczynkowe). Bywają takie osoby, które aby schudnąć muszą jeść poniżej 800 kcal! Im więcej diet tym trudniej schudnąć.
Warto pamiętać, że każdy sposób odżywiania wywołujący głód musi w przyszłości doprowadzić do przytycia! (efekt jo –jo).
Osoby z nadwagą mają wolniejszy metabolizm, dlatego więcej pokarmu zamieniają na tłuszcz. W czasie „diety cud” metabolizm jeszcze bardziej ulega spowolnieniu! (komórki tłuszczowe przygotowują się do „chudych lat”). Aby przestawić organizm na nowy sposób jedzenia należy taką dietę stosować minimum sześć tygodni.
Dopiero po tym okresie organizm przestawi się na nowe tory odżywiania – jeżeli „dieta cud” jest krótsza efekt jo – jo mamy gwarantowany.
Ja mam swój sposób, który pozwala mi, bez wielkich wyrzeczeń ,bezpiecznie utrzymać dobrą wagę. Seria wyszczuplaczy XXL firmy A.T.W. – patrz zakładka.
Co mi dają?
1. Modelują i odchudzają te partie, na których mi zależy.
2. Nie mam nadmiaru skóry, jest ona cały czas jędrna i aksamitnie gładka.
3. Zmniejszenie cellulitu i rozstępów (również po dawnych ciążach).
4. Organizm oczyszczony z toksyn.
5. Mam poprawioną przemianę materii, lepszy przepływ limfy a więc aktywny system immunologiczny.
6. Poprawione krążenie. (Przestałam nadmiernie marznąć)
7. Ostatnie i chyba najważniejsze dla mnie – mam mnóstwo energii i bardzo dobre samopoczucie.

niedziela, 22 marca 2009

Zagrożenia związane z otyłością

Kilka słów na temat zagrożeń związanych z otyłością na podstawie wykładu dr.Białkowskiej z Instytutu Żywienia i Żywności.
Przy otyłości wzrasta zagrożenie dla naszego zdrowia.

Możemy spodziewać się takich chorób jak:
­ Nadciśnienie
­ Cukrzyca (przybranie na wadze 20kg. wywoła cukrzycę w ciągu 14 lat)
­ Przerost lewej komory serca
­ Zespół bezdechu sennego
­ Zawał
­ Hirsutyzm czyli owłosienie typu męskiego męskiego kobiet spowodowane torbielowatością jajników lub chorobą nadnerczy.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna ponieważ zwiększa ryzyko:
­ Przedwczesnego zgonu – 5 razy
­ Cukrzycy typu II – 11 razy
­ Udaru mózgu – 11 razy
­ Zawału serca – 15 razy

Endykronologiczne przyczyny otyłości:
­ Niedoczynność tarczycy – pojawia się suchość skóry, obrzęki, wypadają włosy, mało jemy a tyjemy – objawy, które powinny nas zmobilizować nie tylko do odchudzania, ale i do wizyty u endokrynologa.
­ Zespół Cushinga – choroba nadnerczy – objawia się czerwoną twarzą i „bawolim karkiem”, jakby wałek na karku.
­ Insulinoma – zbyt dużo insuliny

Tyciu sprzyjają również używki – alkohol (poprawia apetyt) oraz papierosy – podnoszą ciśnienie, lepkość i krzepliwość krwi.
Obie używki działają miażdżycogennie.
W prosty sposób możemy i w domu stwierdzić że należy wziąć się za odchudzanie mierząc obwód w talii.
Zagrożenie pojawia się gdy obwód w talii wzrasta powyżej:
­ 88 cm – kobieta
­ 102 cm – mężczyzna

Innym ważnym miernikiem otyłości jest wskaźnik BMI. Oblicza się go dzieląc wagę przez wzrost (w metrach) do kwadratu. Np. wzrost 1,6m waga 80kg, czyli 80 dzielimy przez 2.56 (1,62), co daje BMI 31,25.
Prawidłową tuszę, dobre zdrowie i długie życie daje BMI między 18,5 a 24,9.
Przy BMI 27 powinniśmy zrobić badania krwi na metaboliczność – idziemy w kierunku nadwagi.
Gdy BMI przekroczy wartość 29,9 zaczyna się otyłość.
Czyli osoba o wzroście 1,6 metra i wadze 80kg jest już otyła.
Ubytek wagi o 10 kg zmniejsza cholesterol i ciśnienie, zanika uczucie zmęczenia i zadyszka.

Jak szybko się odchudzać?
­ 1kg na tydzień mniej – odchudzanie optymalne
­ 0,5kg na tydzień – odchudzanie zadowalające

Należy pamiętać, że diety dla otyłych są często Puszką Pandory. Przy odchudzaniu nie możemy nie jeść tłuszczu. Bez tłuszczu nie ma motoryki pęcherzyka żółciowego, żółć bardzo gęstnieje i pojawiają się kamienie żółciowe. Poza tym część witamin (A, D3) są przyswajane tylko przy obecności tłuszczu.
Dieta powinna być zbilansowana:
­ białko – 15%
­ tłuszcze – 5 – 10% + 20%
­ węglowodany 55 – 60%
i ruch, który poprawia spalanie, krążenie a nawet nastrój.

Jeżeli czujemy się bardzo głodni możemy podjadać błonnik z ananasa (do kupienia w aptekach) – znakomity wypełniacz, można go podawać nawet dzieciom i młodzieży.

Dolegliwości skórne, które częściej występują u otyłych.
­ Choroby bakteryjne i grzybicze
­ Nadmierna potliwość
­ Czyraki (stan zapalny wokół mieszka włosowego, jeżeli często się powtarza może świadczyć o początkach cukrzycy)
­ Róża
­ Drożdżyca (pod piersiami, w pachwinach, w fałdach brzusznych)
­ Łupież pstry (choroba grzybicza – białe, nie opalające się plamki na skórze nieowłosionej)
­ Cellulitis

Spotkanie w Ludwinie

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania seniorów w Ludwinie, który leży na terenie pięknego pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Mamy tu pierwszych chętnych do grupy wsparcia w odchudzaniu – zajęcia w hali Sportowej w każdy wtorek od godziny 18:00












poniedziałek, 16 marca 2009

Zajrzyj do Koszalina nad morze

Chwila relaksu.
Czy wiesz, że duży hamburger pod względem kaloryczności przewyższa dobry i zdrowy obiad?

niedziela, 15 marca 2009

Odchudzanie w Lublinie - ostatni dzień Kampanii "Odchudzamy Polaków"







Bardzo udana impreza. Pogoda dopisała, cały dzień świeciło słońce, co zachęciło mieszkańców Lublina do odwiedzenia nas na Placu Zamkowym. Pierwsi goście pojawili się już o godzinie 9:30, chwilę później zaczęła się solidna praca, która trwała do 17:30 z niewielką przerwą na obiad. Bardzo dużo rozmów, wielkie zainteresowanie wszystkim, co może pomóc w odchudzaniu. Masażyści nie ustawali w pracy do godziny 18:00.
W trakcie imprezy powstał pomysł, aby zorganizować grupy wsparcia dla odchudzających się osób, chcemy zorganizować spotkania z dietetykami, masażystami, instruktorami aerobiku, aby wszyscy wiedzieli, czego mogą się spodziewać w takcie odchudzania. Jaki będzie wysiłek a jakie korzyści. Trochę będzie też zabawy i konkursów. Grupy z różnych dzielnic mogą rywalizować pomiędzy sobą, – co powinno zadziałać mobilizująco na wszystkich odchudzających się. Wiosną możemy zorganizować wycieczkę rowerową, piękną trasą Lublin – Nałęczów – Kazimierz Dolny. Chętnych zapraszamy!
Napiszcie czy podoba się Wam się pomysł.
Zróbmy razem coś dla siebie!!!

Został pobity absolutny rekord frekwencji.

Tak dużo osób nie uczestniczyło w żadnym mieście.
Nawet w Łodzi było mniej osób!

Wkrótce skrót fotograficzny.

Wywiad z Katarzyną Figurą, Ambasadorką Kampanii "Odchudzamy Polaków"


- Dlaczego podjęła Pani decyzję o odchudzaniu?
- Wszystko zaczęło się, gdy przyjęłam propozycję udziału
w „Tańcu z Gwiazdami”. Zależało mi, aby pokazać się od jak najlepszej strony. Wiedziałam też, że muszę wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Decyzja o odchudzaniu była moją własną, nie chciałam występować przed kamerą i czuć się otyła. Zgłosiłam się więc do specjalisty, bo wiedziałam, że jest to jedyna właściwa droga - prawidłowa dieta i dodatkowy zestaw ćwiczeń indywidualnie dopasowany do mnie.
- Czy podczas odchudzania także korzystała Pani z porad specjalisty?
- Nie tylko korzystałam, ale wciąż korzystam z wiedzy lekarza. I nadal będę! Po kilku podejściach do odchudzania na własną rękę wiem, że samej nigdy nie udałoby mi się osiągnąć takich rezultatów. Dobrze ustawiona, odpowiednia dla mnie dieta, połączona z ćwiczeniami i stała opieka lekarza to jest klucz do sukcesu w odchudzaniu i zachowaniu właściwej wagi na całe życie.
- To znaczy, że próbowała Pani wcześniej odchudzać się na własną rękę?
- Oczywiście, wielokrotnie. Kiedy mieszkałam we Francji i w Kalifornii przechodziłam przez różne etapy odchudzania, dostosowane do moich potrzeb na daną chwilę. Niestety efekt też był chwilowy.
- Czy obecny proces odchudzania wymagał wielu wyrzeczeń?
- Na początku męczyło mnie ranne wstawanie o 5.30 (bo to jedyna pora, którą mogłam poświęcić tylko dla siebie), ale szybko się przyzwyczaiłam. Na szczęście o tej godzinie Warszawa jest jeszcze pusta więc potrafiłam w kilka minut dojechać na siłownię w Holmes Place. Również dieta, którą rozpoczęłam, wymagała wielu wyrzeczeń - musiałam na początku ograniczyć jedzenie m.in. pieczywa, ziemniaków, cukru i owoców. Szybko jednak przyzwyczaiłam się do tych wyrzeczeń i nauczyłam się obracać je na moją korzyść.
- Są jakieś pozytywne aspekty odchudzania?
- Zauważyłam, że wchodzę w ubrania, które nosiłam w Ameryce w latach 90-tych! To ciuchy od znanych designerów, dziś vintage, czyli największy hit. Oprócz tego posypało się więcej propozycji zawodowych oraz zauważyłam większe zainteresowanie mediów moją osobą.
- Czy „być na diecie” oznacza „jeść niesmacznie”?
- Ależ skąd! Tak się złożyło, że w naszej restauracji KOM za sprawą mojego męża Kai’a pojawił się wybitny szef kuchni Daniel Isberg, który wcześniej pracował dla wielu światowych gwiazd takich jak Kate Moss, czy Bono. Potrawy, które Daniel przyrządza, inspirowane są kuchnią kalifornijską i orientalną - są smaczne i wyszukane, a zarazem zdrowe
i niskokaloryczne. Wierzę, że prawidłowo przyrządzone danie, które jest niskokaloryczne może, a wręcz powinno być również smaczne. Nazywam to dietą pełną smaku i uroku.
Bycie na diecie nie powinno oznaczać drastycznych głodówek i wyrzekania się wszystkiego, co w życiu smaczne. Trzeba tylko wiedzieć, jak to przyrządzić i jeść z umiarem.
- Miała Pani wsparcie osób bliskich?
Kiedy mój syn Aleksander (21 lat), instruktor gry w tenisa, dowiedział się o moim udziale w „Tańcu z Gwiazdami” stwierdził, że muszę zacząć porządnie ćwiczyć. Jego wsparcie i doping towarzyszyły mi od samego początku. Reszta bliskich trochę sceptycznie podeszła do pomysłu mojego udziału w tanecznym show i do odchudzania. Jednak gdy wyniki mojej ciężkiej pracy były już widoczne, bo chudłam w oczach, uwierzyli, że naprawdę tego chcę i nie jest to tymczasowe przedsięwzięcie, ale długotrwałe. Zmieniłam swój dotychczasowy styl życia na zawsze!
- Jest Pani ambasadorką akcji edukacyjnej „Odchudzamy Polaków!” Dlaczego ta akcja jest według Pani tak ważna dla polskiego społeczeństwa?
- Powiedzmy sobie szczerze - polskie społeczeństwo jest otyłe. Połączenie naszej tradycyjnej tłustej kuchni ze złymi nawykami zaczerpniętymi z zachodu sprawiło, że odżywiamy się fatalnie. Brak aktywności fizycznej również nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki...
Tak naprawdę, ambasadorką tej akcji zostałam już w momencie zgłoszenia się z moim problemem do specjalisty, na długo przed tym jak powstał pomysł na zorganizowanie tej kampanii. Dlatego kiedy przyszła propozycja współpracy nie wahałam się ani chwili, bo wiedziałam, że w ten sposób mogę przekazać dalej kilka mądrości, które sama nabyłam
i pomóc komuś schudnąć. Podoba mi się, że kampania „Odchudzamy Polaków!” jest kompleksowa, bo aby osiągnąć sukces powinno się działać kompleksowo. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza. On ułoży indywidualny program odchudzania i otoczy nas stałą opieka specjalistyczną. Druga ważna rzecz to regularna aktywność fizyczna. Prawidłowo dobrane ćwiczenia i odpowiednie odżywianie się to podstawa sukcesu. Dodatkowo – i ten problem również jest poruszany w kampanii – trzeba zadbać o ciało, które traci na wadze i odpowiednio je pielęgnować. Ja tak robię.
Dla mnie proces odchudzania oznacza zmianę stylu życia, długotrwale i ze specjalistą. Ta decyzja była ważna nie tylko dla mnie, ale również dla całej mojej rodziny. Regularne odżywianie się oraz aktywność fizyczna to bardzo zdrowe nawyki stylu życia, które staram się zaszczepić od najmłodszych lat moim córkom.
- Co mogłaby Pani poradzić osobom, które chcą zacząć się odchudzać, ale nie wiedzą od czego zacząć?
- Odchudzanie na własna rękę jest bardzo trudne i zwykle kończy się porażką. Szkoda czasu. Najważniejsze to mieć kogoś, kto nad nami czuwa i dba o to, aby dieta i cały proces odchudzania przebiegał prawidłowo i bezpiecznie. Dla mnie udanie się do specjalisty było czymś oczywistym. Wiedziałam, że tym sposobem osiągnę sukces i osiągnęłam. I taka jest moja rada – szkoda czasu na porażki. Jeśli naprawdę chcesz skutecznie schudnąć, idź do lekarza!
materiały prasowe; PRIMUM Public Relations

sobota, 14 marca 2009

Jak rozpocząć odchudzanie?


Program autorski prof. dr hab. n. med. Barbary Zahorskiej-Markiewicz
Ile powinno się ważyć?
• Najłatwiej zorientować się, czy ważymy prawidłowo, odejmując 100 od wzrostu w centymetrach, np. kobieta o wzroście 160 cm powinna ważyć poniżej 60 kg.
• Często stosowany jest tzw. wskaźnik masy ciała (Body Mass lndex = BMI). Można go obliczyć, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu. BMI = masa (kg) : wzrost2 (m)
Norma wskaźnika BMI obejmuje zakres 18,5 - 24,9, nadwaga: 25 - 29,9, a otyłość powyżej 30.
• Można się też kontrolować mierząc obwód talii, ponieważ koreluje on z odpowiednimi zakresami BMI, jak to przedstawiono w poniższej tabeli:
BMI kg/m2 TALIA cm
Kobiety Mężczyźni
Norma 18,5 - 24,9 <> 30 > 88 > 102
Dlaczego należy się odchudzać?
Otyłość stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. Osoby otyłe częściej chorują na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Otyłość zwiększa ryzyko chorób serca, kamicy żółciowej, zmian zwyrodnieniowych stawów, a także niektórych nowotworów. U otyłych kobiet częściej występują zaburzenia hormonalne i powikłania ciąży. Otyłość może utrudnić przeprowadzenie niektórych zabiegów operacyjnych. Poza powyższymi względami zdrowotnymi, otyłość pogarsza jakość życia, ograniczając aktywność, np. chodzenie lub utrudniając nabywanie ubrania czy możliwość zatrudnienia.
Kiedy rozpocząć odchudzanie?

Kuracja odchudzająca wymaga wytrwałości i wyrzeczeń, niezbędna jest silna motywacja. Czasem wystarczy presja rodziny, niepasujące ubrania, wyjazd na urlop i chęć wystąpienia w kostiumie kąpielowym lub w perspektywie specjalna uroczystość, jak np. ślub. Dla wzmocnienia motywacji do realizacji kuracji odchudzającej, warto jest zastanowić się i porównać wynikające z niej korzyści w stosunku do towarzyszących kuracji przykrości.
Lista korzyści - Ujemne strony
poprawa zdrowia - uczucie głodu
poprawa wydolności fizycznej - rozdrażnienie
zgrabniejsza figura - tłumaczenie się z diety przed innymi
samozadowolenie, możliwość atrakcyjniejszego ubierania się - trudności związane z jedzeniem poza domem
Co to jest tzw. efekt „jo-jo”?
Jeżeli postanowiłeś schudnąć, to musisz sobie uświadomić, że nawet po skutecznym odchudzaniu pozostaje skłonność do tycia i dlatego nigdy nie powinieneś powrócić do niekontrolowanego jedzenia. Bardzo niekorzystne są wahania masy ciała, tzn. wielokrotne chudnięcie i tycie – tzw. efekt „jo-jo”, który niestety często jest obserwowany. Przy kolejnych kuracjach coraz trudniej jest uzyskać efekt odchudzający.
Jaki wyznaczyć sobie realny cel odchudzania?
Czasem mylnie sądzimy, że gdy ograniczymy znacznie ilość spożywanego jedzenia,
to szybko schudniemy i osiągniemy idealną masę. Takie nierealne oczekiwania mogą być przyczyną rozczarowań i niepowodzenia kuracji. Ważniejsze jest utrzymanie efektu częściowej redukcji nadwagi, niż efekt doraźnie większy, ale krótkotrwały.
Lepiej jest wyznaczać sobie cele pośrednie zmniejszenia ciężaru ciała o 5 do 10 kg
i odchudzać się stopniowo, aby utrzymać uzyskany efekt. Nawet relatywnie niewielkie obniżenie masy ciała o 5 –10% jest korzystne dla zdrowia pod warunkiem, że efekt ten zostanie utrwalony.
Aby osiągnąć trwały efekt odchudzania, bardzo ważna jest zmiana niekorzystnego stylu życia i odżywiania. Ażeby to uzyskać, nie należy stosować zbyt rygorystycznych reżimów, które w praktyce nie mogą być długotrwale realizowane. Lepiej, znając swoje potrzeby i przyzwyczajenia, uwzględniać je i wypracować swój własny, najmniej uciążliwy sposób, do którego łatwiej będzie się nam przyzwyczaić, a nawet go polubić. Ważyć się można codziennie, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Podstawowe elementy kuracji odchudzającej
• Przestrzeganie zaleceń dietetycznych
• Zwiększenie aktywności fizycznej
• Zmiana zachowań żywieniowych
Zacząć trzeba od dokładnego zorientowania się, ile naprawdę jemy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poza zasadniczymi posiłkami, znaczną ilość kalorii zjadamy nieświadomie. Dlatego radzę każdemu, na początku, przynajmniej przez tydzień, ważyć konsumowane produkty, aby później móc już łatwo ocenić ilość spożywanego pokarmu „na oko”. Po zważeniu produktów lub zmierzeniu za pomocą domowych miar, należy spisywać wszystko co jemy, przeliczać na kalorie i sumować ilość skonsumowanej w ciągu dnia energii. To uświadomi nam, ile naprawdę spożywamy dziennie kalorii i ułatwi ustalenie, ile powinniśmy jeść, żeby schudnąć.
Miary kuchenne
Szklanka 250 g
Łyżka 15 g
Łyżeczka 5 g
Plasterek 20 g
Kalorie są miarą energii dostarczanej do organizmu z pokarmem i zużywanej jako wydatek energetyczny, zabezpieczający podstawowe potrzeby organizmu i energię wydatkowaną na pracę fizyczną. Gdy ilość doprowadzonych z pokarmem kalorii jest większa od potrzeb organizmu, to ich nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. 1 g węglowodanów i 1 g białek dostarczają po 4 kcal, natomiast 1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal.
Ważne jest zwrócenie uwagi na jedzenie tzw. ukrytych kalorii, które często są lekceważone, a muszą być też uwzględnione w liczeniu spożytych kalorii. Np. cukier do słodzenia, masło do jarzyn (1 łyżeczka dziennie, czyli 40 kcal, w skali roku daje przybór około 2 kg masy ciała). Najlepiej te dodatki eliminować z diety. Zjedzenie dziennie dodatkowych 100 kcal powoduje przybór 5 kg rocznie. To uświadamia, jak należy się stale kontrolować, gdyż nawet niewielkie dzienne przekroczenia kaloryczne dają w konsekwencji znaczny przybór masy ciała w skali lat.
Jak szybko chudnąć?
Kuracja odchudzająca powinna powodować ubytek masy ciała o 0,5 do 1 kg tygodniowo. Aby to uzyskać, musimy spożywać dziennie o 500 - 1000 kcal mniej od naszego zapotrzebowania dziennego. W początkowej fazie stosowania ograniczeń kalorycznych, masa ciała szybko się obniża w wyniku utraty nie tylko tkanki tłuszczowej, lecz także wody. Później utrata wody zmniejsza się i ubytek masy ciała staje się wolniejszy.
Jaką dietę najlepiej zastosować?
Pojawiały się rozmaite diety „cud”, ale w cuda, które głoszą, że można dowolnie jeść
i bardzo szybko chudnąć – proszę nie wierzyć. Jednostronne diety mogą być stosowane przez krótki okres, ale nie nadają się one do przewlekłego stosowania. Ponieważ zależy nam, aby chudnąć bezpiecznie, należy to robić wolno i długo. Dlatego w diecie powinny być uwzględnione wszystkie niezbędne dla organizmu składniki, tylko w odpowiednio zmniejszonej ilości. Zalecana dieta w leczeniu otyłości powinna zawierać 1000 – 1200 kcal (kobiety), 1400 – 1800 kcal (mężczyźni) dziennie. Poza zmniejszeniem ogólnej ilości kalorii, bardzo ważne jest unikanie potraw tłustych. Prawie połowa tłuszczu, który jemy, znajduje się w mięsie wieprzowym i wołowym. Dlatego należy usuwać z mięsa kawałki tłuste, jeść zamiast mięsa więcej drobiu, unikać kiełbas, pasztetów i podrobów, nie smarować pieczywa ani masłem, ani margaryną. Należy spożywać mleko niskotłuszczowe (najlepiej o zawartości 0,5% tłuszczu) i chude sery. Warzywa można jeść bez większych ograniczeń, najlepiej na surowo, wykorzystując ich duży wybór. Dla osób, które nie mają nadciśnienia tętniczego ani obrzęków, wskazane jest picie 6 – 8 szklanek niesłodzonych płynów dziennie, w tym połowę powinna stanowić woda mineralna.
Przykładowy jadłospis
• Na śniadanie I spróbuj jadać płatki kukurydziane, owsiane, musli z niskotłuszczowym mlekiem albo małą ilość chleba (1 kromka), którą można sobie wybierać z różnorodnych gatunków, np. chrupki, gruboziarnisty, razowy, pumpernikiel, sucharki, „crisp bread” lub krakersy, z chudym twarogiem; pić kawę z mlekiem lub herbatę bez cukru.
• Na śniadanie II pieczywo, np. chrupka, kefir lub jogurt, owoce.
• Obiad może się składać z zupy pod warunkiem, że jest to czysty wywar
z warzywami bez tłuszczu, śmietany i mąki. Drugie danie – potrawy z chudego mięsa, drobiu lub ryb, z dużą ilością warzyw, najlepiej w postaci surówek.
• Na podwieczorek surówka z warzyw lub owoce, galaretka lub mus jabłkowy.
• Na kolację może być potrawa gorąca, np. ryba z sałatką z warzyw lub omlet ze szpinakiem, lub mała ilość chleba (1 kromka) z chudym twarogiem lub wędliną.
Przykład jadłospisu dziennego
Śniadanie I mleko (1 szklanka), płatki kukurydziane (3 łyżki)
Śniadanie II jogurt (1/2 szklanki), chleb chrupki (1 szt.), owoce, kawa (bez cukru)
Obiad mięso (50 g), ziemniak (1 średni), warzywa
Podwieczorek Owoce
Kolacja chleb (1 kromka), ser żółty (20 g) lub chuda wędlina (10 g), warzywa, herbata (bez cukru)
Przybliżona wartość kaloryczna poszczególnych posiłków
Śniadanie I 200 kcal
Śniadanie II 150 kcal
Obiad 350 kcal
Podwieczorek 100 kcal
Kolacja 200 kcal
Produkty i potrawy zabronione
Tłuste mięso i wędliny oraz tłuste ryby. Tłuszcze, pełnotłuste mleko i jego przetwory (śmietana, tłuste sery, lody). Cukier i wszelkiego rodzaju słodycze (czekolada, miód, ciastka) oraz przetwory słodzone, np. dżemy, marmolady, słodkie kompoty. Wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe, również piwo.
Produkty zalecane
W ramach dozwolonej ilości kalorii:
Warzywa i owoce niskokaloryczne, chude mleko, maślanka, chudy twaróg, chude ryby, chude mięso i wędliny, białko z jaj.
Przyprawy
Można stosować łagodne przyprawy, takie jak: kwasek cytrynowy, koperek, cebula, czosnek, majeranek, kminek, wanilia, cynamon, goździki.
Włókna pokarmowe
Włókna pokarmowe, między innymi błonnik, są niewchłanialnym składnikiem diety, który zwalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów oraz przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
Ten zalecany w kuracjach odchudzających składnik diety znajduje się w warzywach, owocach, otrębach, chlebie razowym.
Leki wspomagające odchudzanie
W przypadku trudności z dostosowaniem się do zaleceń dietetycznych, z powodu odczuwanego głodu lub zaniżonej samooceny ilości spożywanego pożywienia, korzystne może być zastosowanie leków hamujących łaknienie i zwiększających zasycenie.
Leki w leczeniu otyłości są przepisywane przez lekarza i mogą być stosowane jedynie pod jego kontrolą.
Prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, NZOZ Poradnia Leczenia Chorób Metabolicznych „WAGA”, Katowice-Piotrowice, ul. Fredry 22, tel. 032 202 83 01; e-mail: bmarkiewicz@sum.edu.pl
materiały prasowe: PRIMUM Public Relations

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Odchudzamy Polaków"


PONAD POŁOWA POLAKÓW CIERPI NA NADWAGĘ I OTYŁOŚĆ. Śmiało możemy mówić o epidemii otyłości. Zmiana stylu życia jest konieczna.

Może i Ty włączysz się do tej akcji. Spotkajmy się w godzinach od 10.00 do 18.oo:
- 6 marca w Gdańsku na Targu Węglowym,
- 7 marca w Warszawie na Placu Konstytucji,
- 8 marca w Łodzi w CH Manufaktura,
- 11 marca w Poznaniu na Starym Rynku,
- 12 marca we Wrocławiu na Rynku,
- 13 marca w Katowicach w CH Silesia City Center,
- 14 marca w Krakowie w CH Galeria Kazimierz,
- 15 marca w Lublinie na Placu Zamkowym.

W dniach trwania Kampanii "Odchudzamy Polaków!", która będzie się odbywała w ośmiu miastach: w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu każdy będzie mógł odwiedzić tzw specjalistyczną Mobilną Przychodnię i skorzystać z:

- bezpłatnych badań pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, poziomu cukru, BMI i ciśnienia tętniczego,

- porad ekspertów,

- wskazówek trenerów fitness,

- darmowych masaży wyszczuplających,

- z wyszczuplających kosmetyków A.T.W.

- smacznej i zdrowej kuchni,

- konkursów z nagrodami.
Zapraszamy gorąco.

W ramach organizowanej akcji przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością w ponad 1600 ośrodków będzie można skorzystać w czasie tzw. Dni Otwartych, z darmowych badań i porad lekarzy. Pełna lista gabinetów na stronie www.odchudzanie.or

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Odchudzamy Polaków" 6-15 marca 2009 r, od 10.00 do 18.00 godziny


Kampania społeczna „Odchudzamy Polaków!”

Już ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. 6 marca 2009 roku rusza kampania społeczno-edukacyjna „Odchudzamy Polaków!”, mająca na celu edukację, promocję aktywnego trybu życia oraz zdrowego odchudzania prowadzonego pod nadzorem lekarza. W ramach organizowanej przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością akcji, w ponad 1600 ośrodkach na terenie całego kraju będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich.
Dodatkowo w 8 miastach zagości Mobilna Przychodnia.

Organizowana po raz pierwszy w Polsce kampania „Odchudzamy Polaków!” ma na celu zdiagnozowanie jak największej liczby pacjentów pod kątem występowania nadwagi i otyłości, a także propagowanie zdrowego trybu życia i odchudzania się pod okiem specjalistów. Osiem miast: Warszawę, Gdańsk, Łódź, Lublin, Katowice, Kraków, Wrocław i Poznań odwiedzi w marcu specjalistyczna Mobilna Przychodnia. Będzie w niej można skorzystać z bezpłatnych konsultacji kosmetologów i instruktorów fitness, masaży wyszczuplających, a także przeprowadzić darmowe pomiary zawartości tkanki tłuszczowej, BMI, ciśnienia tętniczego i stężenia glukozy we krwi.
W ramach kampanii „Odchudzamy Polaków!” na terenie całej Polski zorganizowane zostaną Dni Otwarte, w których udział weźmie ponad 1600 lekarzy. Będą oni bezpłatnie przyjmować pacjentów i udzielać im porad, jak zdrowo i skutecznie się odchudzać. Pełna lista specjalistów wraz z adresami gabinetów oraz terminami dostępna jest na stronie internetowej www.odchudzanie.org.pl.
Nad przebiegiem merytorycznym kampanii czuwać będzie Koordynator Ogólnopolski,
prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Kierownik Poradni Leczenia Chorób Metabolicznych „WAGA” w Katowicach. W każdym z miast, które odwiedzi Mobilna Przychodnia, kampanię będą nadzorować także koordynatorzy regionalni – znani i cenieni lekarze.
W akcję „Odchudzamy Polaków!” zaangażowała się jedna z najlepszych i najbardziej popularnych polskich aktorek – Katarzyna Figura.
Gwiazda znana z takich filmów jak Kingsajz, Pociąg do Hollywood, czy Killer, wesprze kampanię dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi
z odchudzaniem.

„Nadwaga i otyłość to w Polsce problem społeczny, który dotyczy 61,6% mężczyzn i 50,3% kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, koordynator ogólnopolski kampanii. Mogą one być przyczyną chorób serca, układu krążenia, cukrzycy, układu pokarmowego, stawów i kręgosłupa, a także wielu zaburzeń hormonalnych. Równie niebezpieczne jest próbowanie pozbycia się zbędnych kilogramów na własną rękę, dlatego tak ważne jest odchudzanie się pod opieką ekspertów. Zmniejszenie otyłości daje korzyści nie tylko pacjentom, ale również wymierne społeczne korzyści ekonomiczne – poprawa wydolności wiąże się ze zwiększeniem efektywności pracy, zmniejsza się absencja chorobowa oraz koszty farmakoterapii.
Bardzo ważnym zadaniem jest uświadomienie społeczeństwu wagi narastającego problemu jakim jest otyłość i jej konsekwencje, a także metody najbardziej właściwej walki z nią, jaką jest odchudzanie pod opieką lekarską. Realizacji tego zadania służy przeprowadzana w całym kraju akcja społeczno-edukacyjna „Odchudzamy Polaków!”. Nagłośnienie tej akcji w mediach, porady ekspertów oraz umożliwienie skorzystania z bezpłatnej wizyty w gabinecie lekarskim powinno zachęcić osoby otyłe do podjęcia bezpiecznego i skutecznego odchudzania.
Akcja „Odchudzamy Polaków!” stanowi apel, który poprzez aktywizację mediów i placówek służby zdrowia, ma mobilizować społeczeństwo do zatrzymania groźnej epidemii otyłości. Kuracja odchudzająca jest długim procesem wymagającym silnej woli, motywacji i wytrwałości we wprowadzeniu stałych zmian w stylu życia. Rozpoczynając ją należy uświadomić sobie, że leczenie nie skończy się po osiągnięciu upragnionej masy ciała, gdyż często dużo trudniej jest ją utrzymać. Dla najskuteczniejszego i bezpiecznego odchudzania czasami trzeba skorzystać ze wsparcia całego zespołu specjalistów: lekarza, rehabilitanta oraz psychoterapeuty”. Więcej informacji o akcji „Odchudzamy Polaków” udziela PRIMUM Public Relations: Sylwia Jaczyńska-Kolasza: +48 608 016 254, 022 690 67 48, s.jaczynska@primum.pl oraz Michał Kwietniewski: 022 690 67 49, +48 728 313 510, m.kwietniewski@primum.pl

niedziela, 8 marca 2009

Lublin - Stare Miasto

Zamek lubelski

Murowany, wzniesiony w XIV wieku jako jedna z siedzib królów polskich. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich szwedzkich kozackich oprócz kaplicy św. Trójcy i donżonu.

W jego murach gościli królowie polscy, Kazimierz Wielki – fundator budowy zamku, oraz staromiejskich murów obronnych i Władysław Jagiełło fundator bezcennych fresków w kaplicy św. Trójcy. Jan Długosz wychowywał tu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zygmunt August, podczas sejmu w 1569r doprowadził do podpisania na zamku Unii Polsko – Litewskiej

W XIX wieku na ruinach królewskiego zamku wzniesiono neogotycki gmach z przeznaczeniem na więzienie.



Plac zamkowy, na którym odbędzie się impreza „odchudzanie w Lublinie”


Droga łącząca zamek ze starym miastem przez bramę grodzką


Ulica Grodzka prowadzi z Zamku w kierunku rynku starego miasta


Trybunał koronny 1578- 1793

Widok na bramę krakowską .



Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin